Зміст

Як привчити собаку спокійно відвідувати клініку?

Психологічна підготовка вдома

Створення позитивного ставлення до клініки та персоналу

Як поводитися в кабінеті лікаря?

 

Як підготувати свого песика до відвідин ветеринарної клініки? Комусь це питання здається дивним, бо регулярні візити до ветеринара — обов’язкові незалежно від того, чи любить песик візити до клініки, чи ні. Однак для психологічного здоров’я собаки і для побудови міцних стосунків, заснованих на довірі та порозумінні, підготовка песика до візиту до лікаря — надзвичайно важливий крок. Особливо якщо хвостик відвідує медичний заклад вперше.

Вам треба подбати про те, щоб перші відвідини були максимально позитивними, пройшли спокійно, без стресу та конфліктів. Це допоможе сформувати ставлення вашого песика до клініки та незнайомців. Звісно, слід заздалегідь обрати сучасну клініку, де ставлення до улюбленців гуманне, не практикується прив’язування, затискання та інші насильницькі дії щодо чотирилапих.

Підготовку до відвідування клініки слід починати заздалегідь і проводити у кілька етапів. Зазвичай цуценят знайомлять з ветеринаром у ранньому віці — він оглядає малечу і робить перші щеплення. Якщо цей досвід був позитивним, вам варто підтримувати і розвивати його. Якщо пухнастик тоді злякався, вам варто допомогти йому подолати страх і навчити спокійно ставитися до відвідин клініки, лікарів та іншого персоналу. Це цілком можливо, знадобиться лише ваше бажання, терпіння та чимало улюблених смаколиків для хвостика.

 

як привчити собаку спокійно відвідувати клініку | MasterZoo

Як привчити собаку спокійно відвідувати клініку?

Зазвичай візити до ветеринарної клініки потрібні кілька разів на рік — для профілактичного огляду, щеплень, консультацій щодо використання протипаразитарних засобів, зміни корму тощо. Якщо собака має особливі потреби або схильність до певних порушень здоров’я, то відвідувати лікаря доведеться частіше. Процедури, які робить ветеринар, важко назвати приємними: огляд та обмацування усього тіла, огляд рота, зубів, введення голки в шкіру, згодовування якихось пігулок. Погодьтеся, приємного мало. Тож якщо ваш хвостик буде асоціювати клініку лише з цим, то вам буде дуже важко затягти його до кабінету лікаря. Ви будете нервувати, собака — стресувати, лікарю буде важко зробити необхідні маніпуляції. А потім вам доведеться заспокоювати переляканого або розлюченого собаку. Тобто створення позитивного ставлення до ветклініки так само важливо для вас, як і для вашого хвостатого.

Тож варто докласти зусиль, щоб улюбленець не боявся лікарів і сприймав візит до клініки як пригоду. Що для цього треба зробити?

Психологічна підготовка вдома

Навчіть собаку спокійно реагувати на огляд тіла, дотик до різних його частин, огляд лап, області паху, живота, зубів та вух, їхнє чищення, обробку спеціальними лосьонами, миття. Якщо хвостик спокійно сприймає огляд і дотик до тіла, то він менше нервуватиме у кабінеті ветеринара. Щоб зробити домашні огляди більш приємними, робіть улюбленцю легенький масаж, хваліть, гладьте, частуйте смаколиками за терпіння.

Якщо ваш улюбленець не любить дотиків, слід спершу привчити його до фізичного контакту, навчити розслаблятися — в цьому вам допоможуть ласощі та похвала. Спершу пропонуйте смачненьке водночас із дотиком, потім торкайтеся тіла, а після цього давайте ласощі. З часом песик перестане стресувати від подібних оглядів.


Вам буде цікаво дізнатись Засоби спілкування собак з людьми


Якщо ви для відвідування клініки використовуєте переноску чи клітку, слід заздалегідь привчити хвостатого до неї, переконати його, що це затишний прихисток. Для цього поставте переноску чи клітку вдома у тихому куточку, покладіть туди плед, іграшку, ласощі і залишайте двері завжди відкритими, щоб собака міг за бажанням заходити і виходити звідти. Так переноска буде асоціюватися з безпекою, і коли ви повезете хвостика в ній до клініки, він менше хвилюватиметься. Також важливо, щоб песик асоціював подорожі у переносці не лише з ветеринаром. Використовуйте її для поїздок до парку та в інші цікаві для улюбленця місця.

Тепер щодо поїздок — цей момент також потрібно пропрацювати. Якщо ви берете  собаку в машину чи возите громадським транспортом лише до ветеринарної клініки, то щоразу хвостик відчуватиме величезний стрес, коли ви будете спрямовувати його до машини або тролейбуса. Але нетривалі тренування допоможуть перетворити поїздку машиною або іншим транспортом на захопливу пригоду, якщо ви регулярно будете виїжджати з хвостиком на природу, відвідувати різні парки, їздити в гості до приємних йому людей тощо. Маючи чималий позитивний досвід поїздок, хвостик спокійно поставиться і до подорожі у ветеринарну клініку.

роздільник 3|  MasterZoo

Якщо у вас маленький собака і він нервується, коли опиняється високо над підлогою, зокрема й на оглядовому столі, привчіть його до «підкорення вершин» заздалегідь. Вдома саджайте його спершу на журнальний столик або стілець і частуйте ласощами, щоб хвостик звик перебувати на підвищенні. Потім пропонуйте йому спокійно стояти чи сидіти на столі. Похвала, іграшка або смачненьке допоможуть створити позитивні асоціації з перебуванням на висоті і в кабінеті лікаря песик не буде боятися. Також важливо розуміти, що ветеринарний стіл слизький, від чого хвостик відчуває невпевненість і страх, а ми думаємо, що це страх висоти. Щоб уникнути проблем, візьміть із собою плед або килимок, який ви можете підстелити під час прийому, щоб зробити поверхню більш шорсткою.

Дуже важливою для собаки є обстановка вдома загалом. Якщо песик почувається некомфортно, щодня відчуває стрес, то будь-які дії, зокрема й відвідування ветклініки, перетворяться на жахіття і для нього, і для вас. Створіть вдома спокійну атмосферу, щоб хвостик почувався затишно та захищено. Розслаблений, впевнений у власній безпеці хвостик, найімовірніше, спокійно поводитиметься і в клініці.

 

як поводитись в кабінеті лікаря | MasterZoo

Створення позитивного ставлення до клініки та персоналу

Зазвичай песиків приводять до клініки на щеплення або коли вони погано почуваються, тому негативне ставлення до цього місця формується дуже швидко. Але дуже просто це змінити, якщо час від часу заходити до клініки заради розваги. У цьому випадку клініка перестане бути місцем, де роблять болючі уколи та інші неприємні речі, особливо якщо у холі ви пригостите хвостатого чимось смачним і попросите адміністратора або лікаря, якщо він вільний, привітатися з улюбленцем, погладити його. Посидіть у вестибюлі кілька хвилин, поки песик жує ласощі та спілкується з персоналом, дозвольте собаці зв'язати їжу та приємне спілкування зі звуками та запахами клініки. Після кількох таких візитів відвідування клініки не буде асоціюватись тільки з негативом.

Дуже бажано поспілкуватися з ветеринаром до прийому і під час одного з таких ознайомчих візитів дати собаці можливість оглянути кабінет і познайомитися з усіма інструментами, обнюхати їх. За співпрацю та спокійну поведінку обов’язково похваліть чотирилапого і пригостіть улюбленими ласощами. Коли настане час робити медичний огляд, щеплення, все в кабінеті буде песику більш знайоме, і він не панікуватиме.

Якщо подолати знервованість не вдається, порадьтеся з ветеринаром щодо застосування заспокійливих засобів. У продажу є спеціальні пігулки, краплі, нашийники, що містять природні заспокійливі речовини і допоможуть хвостику впоратися зі стресом.

роздільник собачка  | Зоомагазин MasterZoo

Дуже часто занепокоєння в собаки виникає у передпокої. Яскраве світло, різкі запахи, незвичні звуки та інші чотирилапі — все це серйозні подразники, які дуже ускладнюють перебування песика в такому місці тривалий час, навіть незалежно від того, відвідували вони його раніше чи ні. Як зняти напругу? Візьміть з дому килимок, улюблену іграшку. Знайомий предмет, що асоціюється із затишком та безпекою, допоможе заспокоїтися. Попросіть хвостика виконати кілька простих команд, які він добре знає. Виконання знайомих трюків дозволить собаці відчути себе впевненіше та розслабитися. Тримайте відстань від інших песиків, особливо тих, хто дуже нервує, адже собаки дуже швидко переймають емоції інших. Якої б породи та розміру не був ваш собака, не нехтуйте дресируванням. Навіть маленькі песики мають знати базові команди і слухатися вас. Під час очікування знадобляться команди «сидіти» та «місце». У кабінеті лікаря вам напевно буде корисною команда «стояти», бо так лікарю найпростіше робити огляд і більшість маніпуляцій.

Також можна навчити собаку тримати ніс біля вашої долоні, куди б ви її не рухали. Зазвичай песики швидко опановують цю команду, бо таким чином з долоні найпростіше брати ласощі. Утримуючи руку біля носу собаки і рухаючи її в потрібному напрямку, ви відволікатимете хвостатого від огляду і спростите ветеринару роботу.

 

собака в ветклінікі | MasterZoo

Як поводитися в кабінеті лікаря?

Навіть якщо хвостик добре поводився під час поїздки та в передпокої, кабінет може видаватися йому особливо страшним місцем. Щоб допомогти улюбленцю заспокоїтися і спокійно поводитися в кабінеті, залишайтеся спокійними, розслабленими та позитивними. Пам’ятайте, що собаки — емпати, вони дуже точно відчувають ваш настрій, тому якщо ви нервуєтеся, то песик теж почне хвилюватися. Коли настане час іти до кабінету, спокійно встаньте, показавши собаці, що ви не нервуєтеся. Привітайте ветеринара та попросіть тримати двері широко відчиненими. Спокійним голосом заохочуйте собаку йти за вами. Якщо для цього знадобляться ласощі і немає причини обмежувати хвостика в їжі, використовуйте їх. Але якщо у собаки розлад шлунку, треба зробити аналіз крові або іншу процедуру натщесерце, годувати її не можна.

Невеликих собак, які люблять сидіти на руках, до кабінету можна занести, тримаючи на руках. Можливо, так хвостик почуватиметься безпечніше. Але будьте обережні з собаками, які хворі або травмовані. Навіть якщо вони раді, коли їх тримають на руках, під час хвороби або з больовим синдромом вони можуть відчувати дискомфорт. Не піднімайте великих собак. Якщо такого песика треба посадити або покласти на оглядовий стіл, у ветеринарних клініках є спеціальні пристосування для цього і навчені фахівці.

роздільник кістки | Зоомагазин MasterZoo

Будьте терплячим. Деякі хвостики в останню мить можуть зупинитися, сахнутися, почати вириватися. Зупинка на підході до кабінету — ознака того, що хвостик боїться заходити туди. Залишайтеся на місці та спокійно продовжуйте розмовляти з ветеринаром або медсестрою, щоб дати собаці час на перепочинок. Якщо він почне рухатися в потрібному напрямку, одразу похваліть, винагородіть ласощами та ласкою. Рухаючись у темпі собаки, ви допоможете йому відчути вашу підтримку та розуміння, а якщо ж змушувати песика, то негативу стане ще більше.

Відвідування ветеринарної клініки не обов'язково має бути джерелом стресу для вашого улюбленця, та й для вас теж. Користуючись цими порадами ви можете зробити цей досвід більш позитивним. Пам'ятайте, що терпіння та послідовність допоможуть вашому чотирилапому другу почуватися невимушено під час візитів до ветеринара. Якщо у вас є побоювання щодо його поведінки або у вашого хвостика особливі потреби, не соромтеся повідомити про це ветеринару заздалегідь. Разом ви можете працювати над тим, щоб забезпечити вашому хвостатому компаньйону безстресовий та комфортний досвід спілкування з медичними працівниками.